Step-by-Step Guide BT50-BT50 Heavy gantry Exceeds Industry Benchmarks Outperforms the Competition
| Feature | Benchmark | BT50-BT50 Performance | Competitive Performance |
|---|---|---|---|
| Max Load Capacity | 20 tons | 25 tons | 22 tons |
| Lift Speed | 5 m/min | 7 m/min | 6 m/min |
| Span Width | 12 m | 14 m | 13 m |
| Power Consumption | 50 kW | 45 kW | 48 kW |
| Control Accuracy | ±2 mm | ±1 mm | ±1.5 mm |